ACEMA Sparta Praha

AC Sparta Praha je tradiční florbalový klub, který byl založen v roce 1993, tedy v samých počátcích florbalové historie v České republice. Dnes je florbalová Sparta profesionálně řízenou organizací, pod kterou sportuje více než 500 sportovců a sportovkyň. Naší vizí je sportovní i osobnostní rozvoj dětí, ze kterých chceme vychovávat špičkové sportovce a silné osobnosti. Hráči, kteří projdou sportovní výchovou ve Spartě budou patřit k nejlepším hráčům v České republice a od dorosteneckého věku budou reprezentovat Spartu na té nejvyšší ligové úrovni. 

Čestný prezident in memoriam Ing. Bartek Eduard
Předseda výkonného výboru Mgr. Culka Václav
Prezident Ing. Krejča Jiří
Viceprezident Culka Václav st.
Generální manažer Medal Miroslav +420 608 430 499
Marketing a PR Wertheim Daniel +420 776 723 558
Sportovní ředitel Vojta Marek +420 602 535 069
Sportovní manažer / Šéftrenér elitních t Hrma Ladislav +420 775 109 903
Šéftrenér U23, U19, U17, U15 Bína Petr +420 605 487 190
Šéftrenér akademie PM Marvánek Jan +420 722 546 999
Šéftrenér akademie Barrandov Šnajdr Miroslav +420 721 411 603
Šéftrenér ženská složka Kozlík Tomáš +420 739 219 339
Sekretariát Hana Procházková +420 603 298 552
Objednávky dresů / klubový e-shop Smetana Adam
Koordinátor klubových akcí Bína Petr +420 605 487 190
Fotograf Mgr. Hodač Vladimír +420 773 945 777
Klubový lékař prim. MUDr. Sehnalík Pavel
Webmaster Syrový Ondřej +420 739 017 250

Historie florbalového klubu AC SPARTA Praha je stejně stará jako florbal sám v této zemi. Již u samého zrodu tohoto sportu vznikl florbalový oddíl IBK Spoje Praha, který hned po roce svého působení na florbalové scéně (chceme-li být přesní, v sezóně 1993-1994) vstoupil do asociace klubů Sparta a přijal oficiální název AC Sparta Praha. Tak slavné jméno Sparta vstoupilo do mladého sportu zvaného florbal, kde bude znamenat stejnou sílu jako v ostatních sportech. 

1993 – 1994
Již pod hlavičkou AC Sparta vstupoval náš oddíl do první organizované soutěže ve florbale u nás a to do nultého ročníku 1. florbalové ligy - tzv. Kvalifikace na I. ročník florbalové 1. ligy. V této kvalifikaci Sparta uspěla, nakonec obsadila vynikající 4. místo mezi tehdejšími florbalovými kluby v ČR, a kvalifikovala se do desetičlenné nejvyšší (a zároveň jediné) florbalové ligy. 

1994 – 1995
První dva ročníky 1. florbalové ligy (sezóny 1993-1994 a 1994-1995) Sparta shodně zakončila v klidném středu tabulky na 6. místě. V těchto dvou sezónách Sparta předváděla hru srovnatelnou s některými předními kluby a tak konečná umístění byl možno trošku zklamáním.

1995 - 1996
Před sezónou 1995-1996 však Sparta podnikla výrazný krok směrem ke florbalové špičce. Tímto krokem bylo sloučení s dalším tehdejším účastníkem první ligy - dnes již neexistujícím týmem OA CCS Praha. Tímto sloučením Sparta vytvořila v týmu zdravou konkurenci, mladé perspektivní hráče a hlavním přínosem bylo finanční zajištění od společnosti CCS, a.s. - hlavního sponzora týmu OA CCS Praha. Zároveň do Sparty přichází trenér Václav Culka. To vše v součtu znamenalo znatelné vylepšení situace Sparty mezi florbalovými oddíly v České republice.
Sezónu 1995-1996 tedy začínalo prakticky nové mužstvo, které sice mělo ambice na víc než na konečné 6. místo, ale které za sebou zanechalo kvalitní obraz hry a začalo být nebezpečím pro tehdejší absolutní špičku florbalu u nás.

1996 – 1997
Ročník 1996-1997 měl být, vzhledem k neustálému očekávání, zlomovým ročníkem. Mělo se ukázat, zda mužstvo vytvořené trenérem Culkou má opravdu na to, aby hrálo v absolutní špičce českého florbalu či nikoliv. Novou motivací navíc byl nově vytvořený hrací systém celé soutěže. Dvanáct týmů se mělo utkat ve dvou kolech každý s každým a nejlepší čtveřice následně vyřazovacím způsobem v play-off. V době, kdy bylo v 1. florbalové lize šest opravdu kvalitních týmů, musel být konec základní části zákonitě zklamáním pro dva týmy z této špičky. Sparta přirozeně nechtěla být jedním ze dvou zklamaných týmů a toužila prolomením kletby šestých míst postoupit do vytoužených vyřazovacích bodů. Za svým cílem vykročila velice rázně a hned v prvních kolech ukázala svoji sílu a po polovině soutěže se usadila na postupové čtvrté příčce.

Vše nasvědčovalo tomu, že se konečně podaří prolomit neúspěchy předešlých sezón, ale bohužel výkony týmu sužovaného zraněními v druhé půlce základní části upadaly a nakonec se Sparta musela smířit s již tradičním 6. místem a tudíž s absencí v bojích o mistrovský titul.

1997 – 1998
Na základě tohoto neúspěchu se Sparta před sezónou 1997-1998 značně posílila o tři reprezentanty a jejím prvořadým cílem bylo konečně dosáhnout výrazného výsledku. Sezóna se opět vyvíjela velmi dobře a vzhledem k tomu, že nepřišel útlum jako v sezóně předchozí, odehrála Sparta druhou půlku ligy na prvním místě, ze kterého postoupila do play-off. Historický úspěch měl začít cestu za úspěchem ještě výraznějším. Tým z Letné si tak zároveň vybojoval výhodu domácího prostředí pro boje v nejdůležitější části sezóny. 

V 1. kole Sparta přivítala na své půdě nepříjemného soupeře z Havířova a zdolala ho ve dvou zápasech. Pro následující semifinále však Spartě připadl soupeř z nejtěžších a to úřadující mistr z Vítkovic. Sparťané podlehli ve dvou opravdu nešťastných zápasech a zdrceni nakonec smolně ztratili závěrečný zápas sezóny, zápas o 3. místo. Ačkoliv po úspěšné základní části nastalo značné zklamání, byla tato sezóna jednoznačně nejúspěšnější a přinesla velký příslib i pro sezónu následující.

1998 - 1999 
Bohužel Sparta v následující sezóně nedokázala navázat na výborné výsledky té přecházející a její hráči se potýkali s vleklou krizí. Do závěrečných bojů o titul tak postupovaly až z hrozivé 7. pozice. Až zde se ukázalo, že výsledková krize neodpovídala skutečné kvalitě týmu, o čemž se měl v prvním kole play-off přesvědčit úřadující mistr Tatran Střešovice.

Kdo viděl tuto čtvrtfinálovou sérii, musí uznat, že patřila k tomu nejlepšímu, co mohl florbal té doby nabídnout. Rozhodnutí padlo až ve třetím, rozhodujícím zápase, a to v prodloužení. Bohužel, Tatran byl v tomto případě úspěšnějším týmem, a tak konečné resumé musí být spíše pochmurné. Sparta skončila na sedmém místě, což bylo historicky nejhorší umístění týmu z Letné. Ačkoli konečný výsledek mnoho optimismu nevzbouzí, tak v prvním kole play-off předvedená síla týmu, kdy mu k postupu do semifinále přes loňského mistra chybělo 80 vteřin, naznačila, že to se Spartou není tak zlé. 

1999 - 2000
Sezóna 1999-2000 nastartovala období velkých změn, které byly pro Spartu velkým zlomem a posunem do vyšších florbalových pater. V prvé řadě jde o rozšíření klubové návaznosti o B-tým hrajícím 3. ligu. Dále do klubové struktury přibyli nově junioři, starší i mladší žáci. V té době měl florbalový oddíl AC SPARTA členskou základnu s více než stovkou registrovaných hráčů. 

Díky založení těchto oddílů, díky zajištění významných partnerů, kteří pomohli s financováním klubu, i díky technickým a tréninkovým podmínkám se Sparta stala jedním z největších a nejrespektovanějších klubů v České republice.

Jakoby velké organizační změny zatlačily do pozadí výsledky této sezóny, kdy Sparta navázala na neúspěch ze sezóny minulé a opět vypadla v prvním kole z pozdějším mistrem, tentokrát s Vítkovicemi. 

2000 - 2001
I když tým Sparty v minulé sezóně nakonec neuspěl podle představ a skončil na celkovém sedmém místě, stal se základem pro přetvoření klubu Sparta z amatérského florbalového klubu na plně fungující sportovní oddíl se vším, co k němu patří. V roce 2000 Sparta podepsala smlouvu s firmou Akcent, která vstoupila do názvu klubu a zahájila tak dlouhé období pod vedením prezidenta týmu Ing. Bartka. Vstup firmy Akcent znamenal i stěhování klubu do své haly na Praze 5 v Radlicích, kde byl jako v jedné z málo hal v ČR nastálo nainstalován florbalový povrch Tarkett. Možnost kvalitního tréninkového zázemí znamenalo další rozšíření klubu o tým žen, čímž se definitivně zkompletovala jeho struktura.

Tým Sparty vstoupil do nové sezóny s novým trenérským vedením. Už v průběhu sezóny předcházející vystřídal na lavičce Sparty jejího dlouholetého trenéra Culku trenér Mrzena a jeho asistentem se stala letitá opora týmu Rudolf Javořík. Ambiciózně budovaný tým byl doplněn o několik velmi zvučných a zkušených jmen: Hanzlíka, Očkaye a navrátivšího se Pajera z Tatranu, Vašíčka z Vítkovic a střelce Nejedlého z Třeboně. Management týmu udělal vše proto, aby mohla začít nejúspěšnější sezóna v historii letenského klubu. 

V základní části byla Sparta poražena pouze čtyřikrát, ale vzhledem k tomu, že v ní dvakrát porazila svého největšího rivala Tatran, postoupila do play-off z prvního místa. Vítězem kanadského bodování základní části se stal spar?anský Lukáš Procházka, který ve 22 utkáních nasbíral 42! bodů za 31 branek a 11 asistencí. V této sezóně měla Sparta opravdu vynikající tým a především útoky Culka – Kratochvíl – Procházka a Vašíček – Očkay – Hanzlík patřily ve své době k památným. 

V prvním kole play-off Sparta narazila na TJ JM Mentos Chodov, přes který prošla bez větších problémů ve dvou utkáních. 

V semifinále ji ale čekal stále se lepšící Pegres Havířov, a když Sparta v prvním utkání prohrála na Moravě hrozivým rozdílem 5:1, zdálo se, že by mohla být skvěle rozjetá sezóna výrazně pokažena. V té době se play-off hrálo na pouhá dvě utkání a Sparta se tak ocitla na pokraji vyřazení. Na druhém semifinálovém utkání v hale na Vinohradech bylo jasné, že oba týmy hrají o vše. Sparta ještě 5 minut před koncem prohrávala 2:1, ale skvělý Roman Kratochvíl dokázal i napodruhé srovnat, a když vteřinu před koncem normální hrací doby proměnil svůj samostatný únik Vašíček, série pokračovala třetím zápasem. 


V tom bylo na Havířovu patrné zklamání z toho, jak blízko postupu byl, neměl tak dostatek sil k tomu, aby Spartě vzdoroval v cestě do finále. Sparta již v tu chvíli dosáhla historického úspěchu a chystala se na velké finále, na velké derby s několikanásobným mistrem Tatranem Střešovice.

První utkání před vyprodanou halou na Vinohradech určilo ráz celé série. Potkaly se dva výjimečně vyrovnané týmy s reprezentanty na obou stranách. Není divu, že první finále skončilo po 60-ti minutách i prodloužení 0:0! Rozhodnout musely samostatné nájezdy. Tatran zahajoval a po své čtvrté sérii vedl 3:1. Na řadu přišel Roman Kratochvíl s vědomím, že musí skórovat. Předvedl nezapomenutelný nájezd, nevýslovnou drzost, kterou si všichni, kdo ji v té době viděli, jistě pamatují dodnes, která dodnes koluje po internetu jako jeden z nejlepších florbalových kousků. Představte si tlak nájezdů ve finálových utkáních, musíte dát, proti vám stojí nejlepší brankář v republice – reprezentant Tomáš Kafka. Roman se rozjel velmi, velmi pomalu a tímto způsobem s míčkem před sebou se v podstatě došoural až před Kafku. Neustále ho na míček lákal, a když byl na úrovni velkého brankoviště, brankář se po míčku vrhnul, ale ve svém letu už mohl jen pozorovat jak ho míček obloukem přelétává a zaplouvá do horní poloviny branky! Nezapomenutelné.

V poslední sérii Tatran nedal a za Spartu v těžké situaci dokázal skórovat Culka svou typickou backhandovou kličkou. 


Po pěti nájezdech byl stav 3:3 a následovala náhlá smrt. První dva hráči byli na obou stranách neúspěšní, ale ve třetí sérii za Tatran proměnil Vladimír Fuchs, a když Culka nedokázal zopakovat svůj předcházející úspěch, Tatran se ujal vedení 1:0 na zápasy. 

Jako by se však tato těsná prohra podepsala na všech hráčích Sparty a ve druhém zápase prohrála na Tatranu jednoznačně 4:0. V obou zápasech se velmi citelně projevila absence nejlepšího hráče základní části Lukáše Procházky. 

Poslední zápas byl předznamenán snahou Sparty vrátit sérii zpět na Vinohrady, ale zkušenosti Tatranu znamenaly více. V poslední třetině již Tatran vedl 3:0 a hrozilo, že Sparta nevsítí v celé sérii ani gól v normální hrací době. Pak se ale rychle za sebou trefili Očkay s Kratochvílem a vrátili tým do hry. Veškeré ambice ale definitivně ukončil Radim Cepek, který zvýšil v poslední minutě na 4:2. 

Sparta tak prohrála finálovou sérii, kde nastoupili vynikající hráči na obou stranách 0:3. Touto sezónou se uzavřela jedna etapa klubu.

2001 – 2002
Po období, kdy Sparta stoupala rok od roku vzhůru, až dostoupala do finále nejvyšší soutěže mužů, nastalo od následující sezóny období, kdy se dařilo méně a méně. Na začátku sezóny 2001/2002 opouští Spartu trio reprezentantů Očkay, Vašíček, Hanzlík. To se ihned projevilo na výsledcích v začátku sezóny a tým, který byl zvyklý dva roky víceméně vyhrávat, hrál najednou na pomezí play-off. Vše vyvrcholilo po devátém kole, po prohře v domácím utkání s Havířovem. Po neshodách některých hráčů s trenérem Culkou starším, opustilo Spartu v napjatém období pětice výborných hráčů, kteří vesměs zamířili do konkurenčního Chodova. To byla pro Spartu velká ztráta, ze které se v sezóně nevzpamatovala a propadla až na deváté místo znamenající boj o záchranu. 

2002 – 2003
Po nepodařené sezóně zareagovalo vedení klubu angažováním trenéra Future a české reprezentace Davida Zlatníka, který měl tým v horizontu několika sezón přivést zpět na výsluní. Nový trenér sebou do Sparty přivedl mnoho výborných a talentovaných hráčů – Michala Schwana, Milana Garčara a Martina Kostihu a dále pětici zkušených borců z Future. Vedení se nicméně nedokázalo dohodnout s vedením klubu Future, a tak byli všechny posily z tohoto klubu nuceny prostát dobu 6-ti měsíců bez jediného utkání, aby z nich byli volní hráči. I to bylo pravděpodobně jednou z příčin, proč se nástup novému trenérovi vůbec nevydařil a Sparta skončila v základní části na sestupovém předposledním místě. Nicméně směrem ke konci sezóny se výkony – i díky zapojení nových hráčů – stále zlepšovali a ve skupině o udržení Sparta bodovala v každém zápase a v celku s přehledem si prvoligovou příslušnost zachovala. 

2003 – 2004
V druhé sezóně pod trenérem Zlatníkem se očekával výraznější postup tabulkou vzhůru. Všichni hráči, kteří do Sparty před minulou sezónou přišli, byli k dispozici již od začátku a tým byl již konsolidovaný. Bohužel, realita byla jiná. Sparta střídala dobré výkony s horšími a v závěru základní části postoupila do play-off pouze o skóre před Libercem. V tom ji čekal nelehký úkol, poměřit síly s FBC Ostrava, které vyhrálo s velkým náskokem základní část a tým plný reprezentantů hrál vynikající florbal. 

To se ukázalo i v první kole play-off, hraném na tři vítězná utkání. Sparta třikrát jasně prohrála a s celkovým skóre 28:9 byla vyřazena. 

2004 – 2005
Do sezóny 2004/2005 vstupovala Sparta s optimismem, že to bude ta pravá sezóna, kdy se tým opět odrazí vzhůru. Ačkoliv se tým prezentoval zlepšenou hrou, získal v základní části pouhých 17 bodů, což stačilo pouze na předposlední místo, neúspěšný boj o udržení a historický pád Sparty do druhé ligy. 

Na začátku roku 2005 byl odvolán trenér Zlatník, který měl být mužem, který dovede Spartu zpět na vrchol. Po něm se kormidla na krátkou dobu chopil Aleš Píta, aby byl po krátké sérii proher opět povolán trenér Culka starší. A ačkoliv hrál tým čím dál lépe a vítězně načal i boj o záchranu, nepodařilo se vše dotáhnout do úspěšného konce.

2005 –2006
První sezónu ve druhé lize zahájila Sparta plná optimismu a odhodlání k okamžitému návratu mezi elitu. Do týmu se vrátili pomoci zkušení borci Patrik Kopřiva z Tatranu a Tomáš Janeček z Bohemians. Za Spartu začal nastupovat i historicky první cizinec z týmu, švédský střelec Magnus Thylander, v týmu se začali uplatňovat sparťanští odchovanci, talentovaní Filip Pacan s Jakubem Květoněm.

Celá sezóna se vyvíjela podle očekávání a po pomalejším začátku následovalo jedno vítězství za druhým a Sparta s přehledem vyhrála základní část s pouhými dvěma porážkami na svém kontě. V předchozích sezónách by to znamenalo okamžitý návrat mezi elitu, nicméně od sezóny 2005/2006 musel kandidát na extraligu projít play-off až k celkovému vítězství.

Sparta sebevědomě smetla v prvním kole, hraném pouze na dvě vítězná utkání, Vsetín 2:0 a stejně sebevědomě nastoupila do druhého kola proti Kopřivnici, která překvapivě vyřadila v prvním kole do té doby výborné Znojmo.

Sparta přijela do Kopřivnice pod dojmem 14-ti gólového vítězství ze základní části a tvrdě na vnitřní podcenění soupeře doplatila. Sedmý tým základní části Spartu jednoznačně porazil 11:6.

V domácím utkání již měl tým nůž na krku v podobě dvou povinných vítězství. A ačkoliv se do Kopřivnice zakousl a vedl v deváté minutě 2:0, nakonec utkání prohrál 7:5 a sen o rychlém návratu do extraligy se rozplynul.

2006 – 2007
Po neúspěchu v play-off byl od týmu odvolán trenér Culka a byl nahrazen trenérem Milanem Morávkem. V týmu skončil jako hráč Patrik Kopřiva, který ale nastoupil jako asistent trenéra Morávka. Tomáš Janeček se vrátil zpět do Bohemians. Na hostování do Chodova odešli střelci Križko a Culka mladší, který se měl před play-off do týmu vrátit a pomoci k opakovanému boji o postup do extraligy.

Sezóna se však od začátku nevyvíjela dobře, tým hrál nevyrovnaně a v polovině sezóny byl kvůli neuspokojivým výsledkům odvolán i trenér Morávek. K týmu nastoupil jako již několikrát ve sparťanské historii trenér Culka starší. Hra Sparty se zlepšila, ale neúspěšný průběh sezóny na týmu zůstal ležet.

Sparta poté vypadla v prvním kole play-off s Litvínovem.

Paradoxně největšího úspěchu dosáhla Sparta v závěru sezóny. Neuspokojivou situaci v klubu se vedení rozhodlo řešit razantním krokem, spojením s jiným klubem, který by do Sparty přinesl novou hráčskou i manažerskou krev. Spojení se na konci února podařilo úspěšně dotáhnout s klubem FBC Sportcentrum 2000, který do Sparty přinesl nejen mnoho žákovských oddílů, ale především kvalitní manažery v čele s René Jelínkem.

2007 – 2008
Na jaře 2007 se začala utvářet nová florbalová Sparta. Spojení s tradičním pražským klubem FBC Sportcentrum 2000 znamenalo začátek nové éry. Hlavní cíl byl jasný. Postup A-týmu mužů do nejvyšší české soutěže - Fortuna Extraligy.

Začátek sezóny byl velmi rozpačitý. Během první poloviny sezóny Sparta hledala svou tvář. Postupně přišlo - ať už na přestup nebo na hostování - přes deset nových hráčů. Postoupit s takto skládaným týmem do extraligy si za své vzala trenérská dvojice Stanislav Janoštík a Tomáš Janeček. Druhý jmenovaný působil ve funkci hrajícího trenéra. Rozjezd nové Sparty v 1. lize byl trošku těžkopádný. Tým se potřeboval sehrát a připravit se na tu nejdůležitější část sezóny, play-off. V základní části bylo cílem umístit se do čtvrtého místa, což ve vyřazovacích bojích zamená výhodu domácího prostředí. K tomuto cíli se přes úvodní kloptání podařilo přeci jen dojít a to zejména díky obdivuhodné sérii neporazitelnosti na domácí půdě, v základní části tam sparťané prohráli jen 7. října s Paskovem.

Čtvrtá příčka ale Spartě přisoudila pro čtvtfinále velmi nepříjemného soupeře - SK Bivoj Litvínov, který Pražany vyřadil už v sezóně 2006/07. Velmi vyhecovaná série dospěla až do rozhodujícího pátého zápasu. Sparťanské florbalisty hnali výborní fanoušci, ale na hřišti se tolik nedařilo. Ještě půl minuty před koncem Litvínov vedl 3:2, ale Sparta díky Rösslerovi vyrovnala. Už se schylovalo k prodloužení, když se z rohu prokličkoval Václav Culka a a vteřinu před koncem základní hrací doby poslal Spartu do semifinále.

A také semifinálová bitva o Prahu mezi Spartou a Vinohrady byla napínavá až do poslední chvíle. Sparťané totiž první dvě utkání prohráli, vývoj série ale dokázali srovnat. Rozhodující utkání dospělo dokonce až do prodloužení a to rozhodl opět Václav Culka. Trenér šťastných vítězů Tomáš Janeček to tehdy s nadsázkou okomentoval slovy: Hrajeme florec pro diváky. Takže po krásném čtvrtfinále jsme je chtěli zase trochu napnout, aby měli na co vzpomínat.

Vyvrcholení 1. ligy proti sobě svedlo nejen dva nejlepší týmy Znojmo a Spartu, ale také nejlepší fanoušky. Zejména na pražských zápasech pak byla atmosféra velice bouřlivá. Z vítězství v 1. lize a přímého postupu do nejvyšší soutěže se nakonec radovali hráči Znojma, kteří zvítězili 3:1 na zápasy.

 

Náš tým tak čekala baráž proti Pardubicím, které tak měly poslední šanci zachránit se v extralize. Po prvních dvou utkáních, které Sparta na hřišti soupeře vyhrála, se východočeši pokusili svého soupeře porazit jinou cestou. Do médií začali proudit informace o tom, jak se jim rozpadl kádr a budou do hry muset nasadit dorostence a starší žáky. Tato taktika v Praze zafungovala jen na půl. Svůj konec v nejvyšší soutěži pardubičtí florbalisté odsunuli jen o jeden den. Musíš povolit a pak utáhnout, popsal situaci tehdy Janeček. Datum 20. dubna 2008 se do historie sparťanského florbalového klubu zapíše zlatým písmem. Sparta rozdrtila Pardubice 6:1 a před svým bouřlivým publikem oslavila postup do nejvyšší soutěže. Bylo to poprvé v historii, kdy tým z 1. ligy postoupil přes baráž do nejvyšší soutěže.

2008 – 2011
N

2011 – 2012

Touto sezónou odstartovala další etapa Sparty. Po sestupu do druhé nejvyšší soutěže začala Sparta sázet na mládí a především pak na své odchovance. Nově se tvořící tým byl postaven okolo současných hvězd Sparty Marvánka, Svatoše a Časara. Těmto mladým hráčům dělal mentora extraligou protřelí Radek Križko. Radikálně omlazený sparťanský kádr zvládl hned ve své první sezóně postoupit zpět nejvyšší soutěže, když první ligu s přehledem opanoval.

2012 – 2013
Po postupu zpět mezi elitu měl mladý sparťanský kádr před sebou další těžký úkol, a to soutěž udržet. Ač výkony mladého týmu nebyly na špatné úrovni, tak na postup do play-off to nestačilo a tak sparťané musili o svou extraligovou příslušnost bojovat v nevyzpytatelném play-down. V něm Spartu v prvním kole čekal Liberec. Díky lepšímu postavení po základní části měla Sparta výhodu prvních dvou utkání ve své domácí aréně. Tuto výhodu sparťané nedokázali využít a po prvních dvou duelech prohrávali v sérii 0:2 na zápasy. To co se povedlo Liberci v Praze, dokázala i Sparta v Liberci a srovnala tak na 2:2. Rozhodující páté utkání, opět na domácí půdě Sparty, vyznělo lépe pro Liberec, a tak sparťané museli o svou extraligou příslušnost dále bojovat.  V druhém kole si sparťané bez větších potíží poradili s Havířovem, a tak před nimi byla baráž s poraženým finalistou první ligy, jímž byly Pardubice. Sparta baráž s Pardubicemi nezvládla a tak po ročním působení v nejvyšší soutěži měla sestoupit opět o patro níž.

2013 – současnost
Před ročníkem 2013/2014 se Sparta spojila s dalším pražským klubem SSK Future. Díky tomuto spojení nakonec Sparta zůstala součástí nejvyšší soutěže, a to i přes prohranou baráž s Pardubicemi z předchozího ročníku. Perspektivní mladý sparťanský tým byl doplněn o další mladé talenty z pražského Future a progres byl znát hned v první sezóně. Nový tým nakonec zakončil sezónu na šestém místě, když ve čtvrtfinále nestačil na Tatran Střešovice. V dalších sezónách se tým postupně stabilizoval a sbíral zkušenosti, tak aby v následujících letech mohl útočit na vyšší příčky. V zatím posledním čtvrtfinále narazila Sparta na reprezentanty prošpikovaný Chodov a pořádně ho potrápila. Vítěze základní části dokázali sparťané dvakrát porazit a Chodov tak o svém postupu musel rozhodnout až v šestém utkání. Sparta tak ukázala, že její mužstvo pomalu dozrává a příštích letech se s ní musí počítat.

Muži A
Vojta Marek Hlavní trenér 602535069
Hrma Ladislav Asistent trenéra (+420)775109903
Šnajdr Miroslav Asistent trenéra (+420)721411603
Baxová Gabriela Fyzioterapeut 728565393
Havlová Vendula Fyzioterapeut 775286091
Hejný Jan Kondiční trenér 739702270
Borovský Jakub Trenér gólmanů 605021706
U23
Bína Petr Hlavní trenér 605487190
U19 "A"
Thompson Oliver-James Hlavní trenér 605228558
Skalička Radek Asistent trenéra 607161280
Baxová Gabriela Fyzioterapeut 728565393
Šmíd Vojtěch Fyzioterapeut 725084314
Pavelka Marek Kondiční trenér 773950803
Borovský Jakub Trenér gólmanů 605021706
Hrma Ladislav Šéftrenér (+420)775109903
U19 Akademie
Bína Petr Hlavní trenér 605487190
Ucháč Jakub Asistent trenéra 775444819
U17 "A"
Severa Martin Hlavní trenér 733129662
Garčar Milan Asistent trenéra 724702302
Šmíd Vojtěch Fyzioterapeut 725084314
Pavelka Marek Kondiční trenér 773950803
Borovský Jakub Trenér gólmanů 605021706
Hrma Ladislav Šéftrenér (+420)775109903
U17 Akademie
Ucháč Jakub Hlavní trenér 775444819
Novotný Jan Trenér gólmanů (+420)604112291
Bína Petr Šéftrenér 605487190
U15 "A"
Šnajdr Miroslav Hlavní trenér (+420)721411603
Linhart Jan Asistent trenéra 732180170
Javořík Rudolf Asistent trenéra 602607233
Kratochvíl Roman Asistent trenéra 777250255
Pavelka Marek Kondiční trenér 773950803
Borovský Jakub Trenér gólmanů 605021706
Hrma Ladislav Šéftrenér (+420)775109903
U15 Akademie Podvinný Mlýn
Terč Matouš Hlavní trenér 731867561
Novotný Jan Trenér gólmanů (+420)604112291
Bína Petr Šéftrenér 605487190
Mladší žáci PM
Kratochvíl Roman Hlavní trenér 777250255
Vránová Kateřina Asistent trenéra 723702684
Kašparová Miroslava Asistent trenéra 603435315
Bláha Matyáš Asistent trenéra 775500282
Plicka Tomáš Asistent trenéra 728034991
Kozlík Tomáš Asistent trenéra 739219339
Marvánek Jan Šéftrenér 722546999
Elévové PM
Marvánek Jan Hlavní trenér 722546999
Krupička Vojtěch Asistent trenéra 736295080
Vránová Kateřina Asistent trenéra 723702684
Novotný Jan Asistent trenéra (+420)604112291
Wertheim Michael Asistent trenéra 608300805
Kozlík Tomáš Asistent trenéra 739219339
Přípravka PM
Marvánek Jan Hlavní trenér 722546999
Vondra Jakub Asistent trenéra 736623028
U15 Akademie Barrandov
Zeman Jiří Hlavní trenér 725643440
Tuček Leoš Asistent trenéra 777897960
Novotný Jan Trenér gólmanů (+420)604112291
Bína Petr Šéftrenér 605487190
Ženy
Kozlík Tomáš Hlavní trenér 739219339
Juniorky
Staněk Lukáš Hlavní trenér 739025086
Ježil Dan Asistent trenéra 739425840
Kozlík Tomáš Šéftrenér 739219339
Dorostenky
Zemanová Natálie Hlavní trenér 732320789
Kozlík Tomáš Šéftrenér 739219339
Starší žákyně
Zemanová Natálie Hlavní trenér 732320789
Kozlík Tomáš Šéftrenér 739219339
Mladší žákyně
Kozlík Tomáš Hlavní trenér 739219339
Pecinová Julie Asistent trenéra 731116829
Elévky
Pecinová Julie Asistent trenéra 731116829
Kozlík Tomáš Šéftrenér 739219339

1 UNYP ARENA

Kovanecká 2405
19000 Praha 9

zobrazit na mapě

2 ARÉNA BARRANDOV

Chaplinovo náměstí 615/1
15000 Praha 5 - Barrandov

zobrazit na mapě

Akademie Barrandov

Přípravka Barrandov (2015 a mladší)
  • pondělí 15:00 - 16:00 BAR
  • úterý 15:00 - 16:00 BAR
  • čtvrtek 15:00 - 16:00 BAR
Elévové Barrandov (2014-2013)
  • pondělí 16:00 - 17:00 BAR
  • úterý 16:00 - 17:00 BAR
  • čtvrtek 16:00 - 17:00 BAR
Mladší žáci Barrandov (2012-2011)
  • pondělí 17:00 - 18:00 BAR
  • úterý 17:00 - 18:00 BAR
  • čtvrtek 17:00 - 18:00 BAR

Akademie Podvinný Mlýn

Přípravka Podvinný Mlýn (2015 a mladší)
  • pondělí 15:00 - 17:00 PM 
  • úterý 15:30 - 17:15 PM
  • čtvrtek 15:00 - 16:00 PM
Elévové Podvinný Mlýn (2012-2013)
  • pondělí 15:30 - 17:00 PM
  • úterý 15:00 - 16:15 PM
  • čtvrtek 15:15 - 17:00 PM
Mladší žáci Podvinný Mlýn (2010-2011)
  • pondělí 16:15 - 18:00 PM
  • úterý 15:30 - 17:15 PM
  • čtvrtek 15:45 - 17:45 NAFUKOVACÍ HALA PM

Elitní týmy

U19 A (2005-2006)

  • pondělí19:00 - 20:00 PM
  • úterý 18:00 - 20:30 NAFUKOVACÍ HALA PM
  • středa 17:00 - 19:00 PM
  • pátek 16:15 - 20:00 PM

U17 A (2007 - 2008)

  • pondělí 17:15 - 20:00 PM
  • úterý 17:00 - 19:15 NAFUKOVACÍ HALA PM
  • středa 17:15 - 19:30 BAR
  • pátek 15:30 - 18:00 PM

U15 A (2010 - 2009)

  • pondělí 15:00 - 19:00 PM
  • úterý 17:00 - 19:00 BARR
  • středa 15:00 - 18:30 BAR
  • čtvrtek 17:30 - 19:45 NAFUKOVACÍ HALA PM

Akademie U15, U17, U19

U19 Akademie (2005-2006)

  • pondělí 19:45 - 21:00 PM
  • středa 18:30 - 20:00 NAFUKOVACÍ HALA PM
  • čtvrtek 19:15 - 20:45 NAFUKOVACÍ HALA PM

U17 Akademie (2007 - 2008) 

  • pondělí 18:30 - 20:00 NAFUKOVACÍ HALA PM
  • středa 17:30 - 19:00 NAFUKOVACÍ HALA PM
  • čtvrtek 17:45 – 19:00 BAR

U15 Akademie Barrandov (2010 - 2009) 

  • pondělí 17:30 – 19:00 BAR
  • čtvrtek 17:30 - 19:00 BAR
  • pátek 15:45 - 17:00 BAR

U15 Akademie Podvinný Mlýn (2010 - 2009) 

  • pondělí 17:30 – 19:00 NAFUKOVACÍ HALA PM
  • čtvrtek 17:15 - 18:45 NAFUKOVACÍ HALA PM
  • pátek 16:45 – 18:00 NAFUKOVACÍ HALA PM

U23 (2003 a starší)

  • Středa 19:00 - 21:15 NAFUKOVACÍ HALA PM
  • Čtvrtek 20:30 - 22:00 PM

Muži C

  • Úterý 20:30 - 22:00 NAFUKOVACÍ HALA PM
  • Čtvrtek 20:30 - 22:00 PM

      Muži D

      • úterý 20:30 – 22:00 PM

      Sparta Girls

      Sparta Girls

      Ženy (2004 a starší)
      • úterý 18:15 - 20:15 PM
      • středa 18:15 - 20:30 BAR
      • pátek 17:40 - 19:45 BAR

      Juniorky (2005 - 2006)

      • úterý 18:15 - 20:15 PM
      • středa 18:15 - 20:30 BAR
      • pátek 17:40 - 19:45 BAR
      Dorostenky (2007 - 2008)
      • pondělí 17:00 - 19:00 NAFUKOVACÍ HALA PM
      • úterý 17:30 - 19:30 BAR
      • pátek 16:45 - 18:45 BAR

      Starší žákyně (2009 - 2010)

      • úterý 17:00 - 19:00 NAFUKOVACÍ HALA PM
      • středa 17:30 - 19:30 BAR
      • pátek 16:45 - 18:45 BAR
      Mladší žákyně (2011 - 2012)
      • ve svých akademiích pondělí, úterý a čtvrtek PM nebo BARR, pátek 16:00 - 17:15 BARR

      Elévky (2013 a mladší)

      • ve svých akademiích pondělí, úterý a čtvrtek PM i BAR


      Aktuálně z klubu

      Sparťané nasadí ochranné brýle. Zrak je jedna z nejcennějších věcí, říká manažer Miroslav Medal

      15. únor 2024 - Mládež klubu AC Sparta Praha bude od nové sezony 2024/2025 nastupovat v ochranných brýlích. Speciální florbalové ochranné brýle se stanou povinnou výbavou každého sparťana od 1.8. 2024. ,,Zrak je jedna z nejcennějších věcí, kterou člověk má a není radno si s ní zahrávat. Florbal se zrychluje, osobních soubojů přibývá a nechtěných případů, kdy hokejka zasáhne hráče do obličeje není málo. Jen náš klub v letošní sezoně řešil dvě velmi vážná poranění oka při hře," říká generální manažer klubu Miroslav Medal.

      Zveme vás na Marian Jelínek Game

      7. leden 2024 - AC Sparta Praha - florbal pro vás připravila zcela unikátní a jedinečné setkání s jedním z nejlepších mentálních koučů a odborníků, panem Marianem Jelínkem.

      Firma LOGPRO podpořila sportovní rozvoj mládeže Sparty

      7. prosinec 2023 - LOGPRO s.r.o. je rodinnou firmou s více jak dvacetiletými zkušenostmi v oboru logistiky a mezinárodní dopravy, která si zakládá nejen na profesionálním, ale také na individuálním přístupu ke Všem svým obchodním partnerům. V jejím portfoliu klientů naleznete jak lokální zákazníky pohybujících se v oboru gastro, tak nadnárodní společnosti v oblasti hygienických potřeb. Více se o společnosti, která se rozhodla podpořit sportovní rozvoj mládeže Sparty dozvíte níže v rozhovoru s jednatelkou společnosti paní Jitkou Příhonskou Ježkovou.

      všechny články